I veckans avsnitt intervjuar vi Emma och Siri, grundare av pillerpodden. När de var 19 år tog de det stora beslutet att starta en podd, där de berättar om sin psykiska ohälsa och sina liv. Podden resulterade i föreläsningar runt om hela Sverige och de har även nyligen släppt boken "ryck upp mig" som handlar om lyckopiller, kriser, vänskap och att prata om det.
Pillerpodden är ett företag som ger hopp till ungdomar genom både erfarenheter och experttips. Det här är ett avsnitt som både är väldigt viktigt och något som man borde prata om oftare.
TÄVLING: Vi lottar ut pillerpoddens bok "ryck upp mig" på vår instagram! Gå in på @selfmaidpodden för att delta! Instagram: https://www.instagram.com/selfmaidpodden/