Jens ansluter på telefon på tåget på väg hem från Öland Roots och Branne Pavlovic ansluter efter en helkväll i Stockholmsnatten och drack en halv flaska champagne samt vodka/whisky så vi ber om ursäkt på förhand.
Vi summerar Kroatien-England och pratar om att Messi kanske har gått full douchebag, samt att Infantino i viss mån har spikat förutsättningarna för VM 2022. Vi snackar även upp kvällens bronsmatch.
Betten går som de går och Martin fortsätter sin absoluta tilt mot botten. Öris har en om inte betryggande så iallafall en lovande ledning.
Nu är det bara två avsnitt kvar av VM-Podden, och vi skulle vilja tacka alla lyssnare som hängt med oss. Vi har haft skitkul när vi gjort detta, och vi vi tacka Mobilebet som supportat oss hela vägen.
Där kan ni även regga konto på Mobilebet och surfa runt i några timmar.
VM-Podden görs av Martin Soneby, Jens Resch och Fredric Öris i samarbete med Mobilebet och Bringtheaction.se och kommer att släppa ett program varje matchdag under hela VM. VM-podden är originalet, den ursprungliga VM-podden som poddat om VM sedan 2014.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Martin Soneby, Fredric Öris, Jens Resch. Innehållet i podden är skapat av Martin Soneby, Fredric Öris, Jens Resch och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.