I första delen av De Hemtrevliga möter vi Marita som målade sin första lägenhet svart, Alexia som är inneboende, Henriette som älskar heminredningstidningar fast kaninerna gnager på dem.
Nu är det sammet och sjuttiotal som gäller, lite Los Angeles, säger stylisten Henrik i drömlägenheten där allt är till salu. Innan mattan kom på plats var det något som fattades, det var inte hemtrevligt, säger Tilda om sin nya ungdomslägenhet.
Vi rör oss mellan hemmet som basbehov och som dröm tillsammans med Marita Nilsson, Henriette Indahl-Backman, Bengt Lundström, Tilda Järnblad, Daniel Frydman, Henrik Möller, Alexia Hellsten, Judith Hollander, Ove Säverman, Henrik Ekberg, Svante Öqvist, och så hälsar vi på i Gertruds rum.
En serie av Katarina Wikars och Lise Indahl. Del 1 av 4.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Sveriges Radio. Innehållet i podden är skapat av Sveriges Radio och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.