MÅNDAG
Avsnitt

466. Stol i ögat (preview)

Dela

(Detta är bara en preview! För att höra hela avsnittet, reklamfritt och allt, måste du stötta oss på patreon! Det gör du på  http://patreon.com/mandag. Gör det nu!)


Det är Måndag! Armann, Petrina och Jofi snackar värmebölja, fallskärmshoppare, gravida människor på badplatser, betting, flaggfejs, och en massa annat. Dessutom svarar vi på lyssnarfrågor, bland annat om senaste gången vi varit i bråk. 


Världens ballaste ståuppklubb ligger i Malmö och heter Under Jord! Vårsäsongen är avslutad, men du kan och bör ändå besöka underjord.nu för att ha koll på läget!


Där kommer du se att nu i sommar kan och bör du gå på SOMRIG STÅUPP PÅ CIRKUS onsdag 8 juli och onsdag 22 juli. På den mycket somriga scenen som är tältet på Grand Cirkus Hotel i Malmö. FRAM TILL TILLBAKATIDEN med ÅRET ÄR 1986, ÅRET ÄR 1994 och ÅRET ÄR 2001 har varit lide balla, men nu är vi tillbaka i nuet för en stund. Vilket nu? Jo, underjord.nu.

Den 15 juli ståuppar hela Måndagsgänget, alltså Armann, Jofi och Petrina, på Ölhallen i Karlshamn! Biljett köper du på https://billetto.se/en/e/standup-olhallen-biljetter-1910608


Håll koll på grejer Petrina gör på http://petrina.se


Nu finns ståuppföreställningen ÅRET ÄR 2025 med Johannes Finnlaugsson att se gratis på YouTube! Gör det på https://youtu.be/J9-c6RE__aM?si=k5TQtpSq2nn8Pus0


Mel Brooks har fyllt 100 år! Detta firades med ett avsnitt av podden KOMIKERNAS KOMIKER där Jofi gästades av Jonatan Unge för att snacka om just Mel. Det kan du lyssna på t ex här: https://poddtoppen.se/podcast/1729010691/komikernas-komiker


Glöm inte att ställa en fråga om precis vad som helst som vi besvarar i podden bara för er patrons. Detta gör du här: https://www.patreon.com/posts/151373721

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Johannes Finnlaugsson, Petrina Solange, Armann Hreinsson. Innehållet i podden är skapat av Johannes Finnlaugsson, Petrina Solange, Armann Hreinsson och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.