Det har gått 30 år sedan Nina Björks debutbok blev ett slags bibel för unga feminister. Hur är det att läsa den idag? Och hur ser Björk själv på boken?
P1 kultur besöker författaren för ett samtal om hur det var att bli ett slags rockstjärna för 90-talets feminister.
Vår litteraturredaktör Lina Kalmteg läser om boken för tredje gången, och litteraturkritiker Sara Ek, som föddes tre år efter att boken kom ut, läser den för första gången. Vad får man syn på när man läser boken 2026?
HUR TREVLIGT ÄR DET MED VALREVY?
Sedan 1942 har Parkteatern i Stockholm flyttat ut i det gröna varje sommar och spelat teater under bar himmel. I år står politiken i fokus, årets föreställning heter "Det ska va' trevligt – en valrevy" och är skriven och regisserad av Astrid Menasanch Tobieson. Henrik Torehammar, politikkommentator på SvD och vår teaterkritiker Jenny Teleman recenserar föreställningen.
MÅNADENS BÄSTA – VARS VERK GICK UPP I RÖK
Musikrevyn i P2:s Karin Birgersson gästar P1 kultur för att berätta om månadens bästa. Den här gången blev det idel högsta betyg till ett norskt geni vars verk till stor del gick upp i rök i en brand på 70-talet, och som nu är aktuell på skiva: kompositören Geirr Tveitt.
HANTVERKET: STENHUGGAREN
I serien Hantverket möter vi de människor i kulturbranschen där en stor del av kunskapen sitter i händerna. Idag träffar Helene Alm stenhuggaren Philip Gullberg i Kumla som restaurerar en över 700 år gammal kyrka.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Sveriges Radio. Innehållet i podden är skapat av Sveriges Radio och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.