En stor del av den elintensiva industrin som väntas etablera sig i Sverige är datahallar, som möjliggör bland annat utbyggnaden av AI och allehanda molntjänster.
Men tidigare i vinter satte Wall Street i halsen när kinesiska DeepSeek lanserades, en AI-plattform med öppen källkod som kräver mycket mindre datorkraft enligt kunderna. Till en betydligt mindre kostnad förstås. Samtidigt signalerar flera av de stora techbolagen i USA att de ska satsa på egna datorhallar på amerikansk mark.
Vad händer med prognoserna om den här datahall-boomen som många pratar om? Och vad händer med Norden, Sverige och exempelvis Östersund som etableringsplatser?
Detta försöker vi besvara i detta avsnitt av ”Uppladdat av Jämtkraft”. Medverkande är Ann Wingård, vd på Swedish Datacenter Industry Associations, Stefan Sedin, ordförande för samverkansorganisationen Elinorr och Fredrik Sand, näringspolitisk expert på TechSverige.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Jämtkraft. Innehållet i podden är skapat av Jämtkraft och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.