En resa som började som hockeydomare i England och som fortsatte när livet tog henne till Sverige – ett nytt land, nya ishallar, nya människor och en ny hockeyvardag.

Hur är det egentligen att komma från engelsk hockey och börja döma i Sverige? Vad skiljer sig? Vad känns bekant? Och hur hittar man sin plats i hockeyn när hela livet runt omkring förändras?

Vi pratar om Evas väg genom domarskapet, om att leva hockeylivet, om människorna och historierna som följer med längs vägen – och självklart blir det en och annan anekdot från ishallarna. 😄

Och tydligen finns det också en mycket viktig del av matchförberedelserna:

🇸🇪 Middag på IKEA före match.

För vad vore egentligen en flytt till Sverige utan en ordentlig IKEA-rutin? 😂

🎙️ Avsnitt 50 – Eva H hockeyresa: Från England till Sverige

Ett varmt och personligt avsnitt om hockey, domarskap, nya miljöer och allt det där som händer runt matcherna som aldrig syns i protokollet.

Mer mästerskapssnack finns på vår samling med avsnitt om Fotbolls-VM.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Marcus Andersson. Innehållet i podden är skapat av Marcus Andersson och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.