Välkomna till avsnitt 6 av Trädgårdsdrömmar med Lisa och Annika! Det här avsnittet handlar om den viktiga planeringen. Hur ska planteringar och gångar byggas upp under jord? Vilka grus-och jordmaterial använder man? Hur gör man och hur gör man en budget för sitt projekt?
Veckans växter är idegran, Taxus baccata samt gullgröna, Waldsteinia ternata, som oftast kallas för bara waldsteinia. Vi nämner också idegranssorterna Taxus x media 'Hillii', som är en hanklon och är bärfri och växer tätare hela vägen ner samt Taxus x media 'Hicksii' som är en honklon och får bär.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Annika Hansson på Alva Trädgård och Elisabeth Dahlgren på Etage Trädgård. Innehållet i podden är skapat av Annika Hansson på Alva Trädgård och Elisabeth Dahlgren på Etage Trädgård och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.