Många upplever att det plötsligt lägger sig oförklarliga kilon kring magen i början av klimakteriet. Det kan vara jobbigt för självkänslan men risken för att drabbas av metabola sjukdomar ökar, vilket är allvarligt för hälsan. Det finns flera komponenter som bidrar till viktuppgång. Inte sällan har det att göra med minskad ämnesomsättning som delvis kan förklaras med minskad muskelmassa. Det finns också ett samband mellan hormonförändringar och viktuppgång. Vi talar om varför det kan vara bra att ha ett par extra kilon, om östrogentillskott gör det lättare att hålla vikten och varför det är viktigt att prioritera bl a sömn, kost och träning om du ska hålla vikten.
Åsa Melin från Klimakteriepodden ställer frågorna och allmänläkaren Naomi Flamholc från den digitala vårdtjänsten Womni.se svarar.
Välkommen att lyssna!
Vill du komma i kontakt; följ oss på Instagram @klimakteriefragan
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Åsa Melin. Innehållet i podden är skapat av Åsa Melin och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.