I Podden Autism berättar "marionettmamman" Monica Bergenek om sin familjs resa med ett barn som har autism, vikten att våga ta emot hjälp, syskonperspektiv och konsten att se det lilla i det stora. Hon delar med sig av en känslomässig resa som inte bara gjort henne stark – den har också vidgat hennes vyer, lett till nya vänskaper och framförallt lärt henne vad som är viktigt i livet.

Monica Bergenek är förälder till ett barn med autism, adhd, lindrig intellektuell funktionsnedsättning och epilepsi. I boken Marionettmamman och på bloggen Dans med svåra steg skriver hon om en annorlunda vardag med bakslag, framsteg och kärlek.

 

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Autism Sverige. Innehållet i podden är skapat av Autism Sverige och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.