Ett tvådelat avsnitt som är första delen av några om texterna i melodifestivalen. De är ju erbarmliga. Varför är det så?


Det här avsnittet handlar om Eurovisions historia och varför vårt land verkligen gillar att vinna den där tävlingen. Andra halvan av avsnittet handlar om varför det här avsnittet dröjt. Andra halvan av avsnittet är lite mer personligt än jag brukar hålla det men ni lyssnare kan gott få reda på vad jag sysslar med när jag inte pratar popmusik och få en liten inblick i hur diskriminering kan fungera inom akademin. Om att stanna i lådan och bara drömma om rock n roll istället för att spela den.


Häng med! Det blir schlager!



Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Nils Karlsson. Innehållet i podden är skapat av Nils Karlsson och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.

Senast besökta

Nisse presenterar: Världens bästa poplåt

Melodifestival och myndighetsmörker

00:00