Hotspot
Avsnitt

Är Sverige ett feminiserat samhälle? - Erik J Olsson och Catharina Grönqvist Olsson

Dela

Sverige är ett av världens mest jämställda länder där jämställdhet har lyfts upp till både norm och ideal. Har vi blivit ett feminiserat och mjukt samhälle som ett resultat av detta? Och vad har det i så fall fått för konsekvenser för samhället? Det är frågor som vi samtalar om i veckans Hotspot.

Gäster i programmet är bokaktuella Erik J Olsson, professor i teoretisk filosofi vid Lunds universitet, och Catharina Grönqvist Olsson, lärare i AI vid Lunds universitet, tidigare sjuksköterska och arkivarie.

Se programmet på Youtube: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.youtube.com/@varldenidagplay⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠

Vill du hjälpa oss att göra fler program? Stöd gärna vårt arbete genom att swisha en gåva till: 123 396 94 17

Prova Världen idag en månad gratis: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://prova.varldenidag.se⁠⁠⁠

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Sverigekanalen och Världen idag. Innehållet i podden är skapat av Sverigekanalen och Världen idag och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.