Kunderejsen
Avsnitt

26. Samtale med Christoffer Arensbach om the HiFi Klubben Experience, strategi 3.0 og at bryde reglerne

I dette afsnit har jeg fået fat på Christoffer Arensbach som er Adm. Direktør i HiFi Klubben. Christoffer har taget turen hele vejen fra kunde til medarbejder til ledelsen og vi mødte hinanden for mange år siden da jeg hjalp HiFi Klubben med intern uddannelse.

Christoffer giver os HiFi Klubbens interessante historie og hvordan de blev "Europas største specialkæde inden for højkvalitets HiFi" og gik fra at være nørdernes paradis til at have mere bred appel. Christoffer fortæller os også om HiFi Klubbens nye strategi 3.0 og hvordan de vil skabe kundeværdi ved kunne arbejde mere på tværs af kanalerne. Kultur er også en meget vigtig del af HiFi Klubbens succes og vi får et indblik i hvordan HiFi Klubben arbejder for at vedligeholde den stærke passion deres butiksmedarbejdere har.

God fornøjelse med samtalen

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Thomas Stack. Innehållet i podden är skapat av Thomas Stack och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.